RobertK RobertK
905
BLOG

Co może się wydarzyć w kilka nanosekund?

RobertK RobertK Polityka Obserwuj notkę 26

 

Na smoleńskim firmamencie miała miejsce roszada- jeden z tytanów zamachowej myśli popełnił spektakularne samobójstwo, pokazując mechanizm działania ZP i jego ekspertów. Początkowo sam szef zespołu stanął w obronie 'eksperta' i nawet udowodnił kilkoma zgrabnymi wygibasami, że profesor Rońda nie zmienił zdania ani odrobinę, jednak po kilku dniach zastanowienia wywalił 'eksperta' ze swojego zespołu. Przyszło mu to o tyle łatwo, że na konferencji miał w czym wybierać.

Dostał na przykład panią co się zna na muzyce, która udowodniła analizując wygrzebany z netu plik mp3, ze zapis skrzynek był manipulowany.

Zabłysnęła też nowa gwiazda- niejaki Cris Ciszewski, co to udowodnił, że brzoza była złamana wcześniej, a jako koronny dowód przedstawił dramatycznie niewyraźne fotki z googla. Profesor pochylił się też nad sękiem w brzozie. Otóż zdaniem profesora sęk jest wyrwany, a powinien być ścięty, bo kontakt skrzydła z brzozą trwałby kilka nanoseknd. I w tym sęk...

Otóż 1 ns to 0,000 000 001 sekndy (jedna miliardowa).

Pan profesor pisze o kilku nanosekundach, przyjmijmy więc dla równego rachunku, że było ich 10.

mamy więc czas t=0,000 000 01s

Jak krótki to czas, najlepiej świadczy to, jaką odległość pokonuje w nim światło:

s=ct=300 000 000 m/s *0,000 000 01s = 3m

Czyli jedna nanosekunda to czas, w jakim światło pokonuje 30 cm...

Wygląda więc na to, że pan profesor z ameryki badał zderzenie pojazdu poruszającego się z prędkością podświetlną, a więc ani chybi UFO, bo jak na razie ziemska technika nie daje takich możliwości.

Na takie nanosekundy można też popatrzeć z innej strony. 10ns to okres drgań fali radiowej o częstotliwości 100MHz, a więc częstotliwości z zakresu, na którym pracują nadajniki stacji radiowych FM.

Ale wróćmy do samolotu. Ile czasu trwało by w rzeczywistości przesuwanie skrzydła nad pniem brzozy? Przyjmijmy dla uproszczenia, że końcówka skrzydła w miejscu uderzenia ma szerokość 60 cm a średnica brzozy 40cm, co daje nam równy metr. Jak by się ktoś chciał czepiać, to szczegóły nie mają tu istotnego znaczenia, chodzi o pokazania o jakim rzędzie wielkości rozmawiamy, a takie przybliżenie w zupełności do tego wystarczy.

Prędkość samolotu to ok 270km/h czyli 75m/s

Po podstawieniu do wzoru znanego powszechnie ze szkoły podstawowej otrzymujemy:

t=s/v=1/75=0,013s czyli 13ms (milisekund)

To około miliona razy więcej, niż sugeruje pan 'ekspert'. To kolejny wysokiej klasy specjalista z zespołu, który ma problemy z fizyką na poziomie szkoły podstawowej (polskiej).

Ta łopatologia to oczywiście przesada, ale zdaje się że niektórym to potrzebne.

RobertK
O mnie RobertK

Na niektóre tematy mam swoje własne zdanie, na inne zdania nie mam. Innych możliwości nie ma.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka